İlçemiz
| 18 Şubat 2017

Anadolu’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Araç’ın tarihi kaynaklarda adı ilk defa MÖ 1132 yılında “Timanidis” olarak geçmekte bu duruma göre de yaklaşık 3000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip bulunmaktadır.

Buna 1866 yılında belediye örgütünün kuruluşunu, 1868 yılında da bucak örgütünün ilçeye dönüşünü eklersek, Araç’ın en eski belediyelerden ve yine en eski ilçelerinden olduğu görülür.

Karadeniz ile iç bölgeler arasındaki ticari ve beşeri bağları kuran kervanların işlediği önemli bir yol güzergahında, önemli bir durak ve uğrak yeri olması, ilçeye Araç adının verilmesine neden olmuştur.

Araç ilçesi Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski ilçelerindendir. Araç özellikle doğa turizmi ile ön plana çıkması gereken yurdumuzun cennet köşelerinden bir tanesidir. Araç yüzölçümünün çok büyük bir bölümünü ormanlar kaplamaktadır. Özellikle yaylaları bir doğa harikasıdır. Yaylaları çok çeşitli ağaçları bünyesinde barındırır. İlçe ülkenin en eski ilçelerinden biri olmasına rağmen iş alanı eksikliğinden dolayı sürekli göç vermiştir. 40-50 bin civarı olan nüfus günümüzde şehir merkezinde 6600’e kadar düşmüştür.İlçenin en büyük geçim kaynağı ilçede bulunan tekstil fabrikalarıdır.2010 yılında ilçemiz Kastamonu Üniversitesi bünyesinde Araç Rafet Vergili Meslek Yüksek Okulu açılmıştır.

Bu internet sayfası içerisindeki her türlü görsel ve yazılı metaryal 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında korunmakta olup kaynak göstermeden yayınlanamaz.